Bookmark and Share

Konečné články do almanachu OKRSEK Č. 27

Vydáno dne 22. 08. 2009 (4074 x přečteno)

BÍLUKY, MĚČÍN, NEDANICE, PETROVICE U MĚČÍNA, RADKOVICE, TŘEBÝCINA.

Prosím o provedení kontroly.


Bíluky


Rok založení: 1908
Členská základna: 40
Starosta: Vladimír Fiala
Velitel: Václav Hlaváč

Činnost sboru byla započata v roce 1908. První stříkačka (dosud dochovaná, s letopočtem 1909 a výrobním číslem 5069) byla zakoupena v Ústřední prodejně stříkaček, hasičských a tělocvičných potřeb s.r.o., Praha-Smíchov. Hasičská zbrojnice byla vystavěna během roku 1909. Podle jednacího zápisníku se zdejší hasičský sbor zúčastnil poprvé zásahu při požáru dne 26. srpna 1909 v Petrovicích. V roce 1914 byla pořízena nová berlová stříkačka od Josefa Luxe z Chocně. Tak jako v jiných obcích také bílučtí hasiči vyvíjeli vždy bohatou kulturně společenskou činnost. Šlo především o pořádání ochotnických divadelních představení, hasičských plesů, májové, josefovské, pouťové a dožínkové taneční zábavy. Dlouholetou tradici měly v Bílukách také masopustní průvody. V roce 1957 dostal sbor motorovou stříkačku PS-8, kterou používal až do roku 2005, kdy byla pořízena jiná, zánovní PS-12, za finančního přispění města Měčín. K 1. listopadu 2008 má Sbor dobrovolných hasičů v Bílukách 44 členů (z toho 7 žen), nejdéle je jeho členem (60let) pan Josef Pelíšek z čp. 9. Hasiči se starají nejen o prevenci proti požárům, ale věnují se také každoročně stavění máje, pořádání dětského dne, pouťového klání PS-8 a úpravě obce.Pravidelně se družstvo SDH Bíluk zúčastňuje okrskových hasičských soutěží a daří se mu úspěšně postupovat do okresního kola.V roce 2007 reprezentovalo i družstvo žen, v Újezdě u Plánice skončily na 2. místě. Dne 19. července 2008 proběhly v Bílukách oslavy u příležitosti 100. výročí založení sboru dobrovolných hasičů.

Měčín


Rok založení: 1877
Členská základna: 64
Starosta: Miroslav Kubík
Velitel: Karel Tumpach, Milan Vizinger

Sbor dobrovolných hasičů v Měčíně čítal při svém zrodu 23 zakládajících členů. Kvůli nedostatku finančních prostředků mu zapůjčila starší čtyřkolovou stříkačku okresní správní komise. Vlastní stříkačku zakoupil sbor až v roce 1899 od firmy Smekal za 630 zlatých a v roce 1941 novou motorovou stříkačku za 30 000 Kč. V roce 2006, při oslavách 130. založení, uspořádal sbor celookresní oslavy svatého Floriána. Při této příležitosti mu byl od města Měčín předán historický prapor. Od roku 2004 došlo k velkému náboru mladých členů a členek a k podstatnému omlazení členské základny. Díky tomu již od roku 2007 cvičí na okrskové soutěži dvě družstva mužů a v roce 2008 sbor postaví i družstvo žen. K 31. prosinci 2007 měl náš sbor celkem 75 členů, z toho 14 žen a 30 mužů ve věku do 26. let. Tři naši členové jsou členy „Klubu zasloužilých hasičů“. Díky velkému náboru mladých členů sbor zakoupil s přispěním města Měčín v letošním roce soutěžní stříkačku. Dále sbor užívá jedno vozidlo CAS 25 a přepravní Avii vybavenou stříkačkou PPS 12.

Nedanice


Rok založení: 1929
Členská základna: 24
Starosta: Jiří Kasl
Velitel: Milan Brant, Miroslav Stránský

Petrovice u Měčína


Rok založení: 1892
Členská základna: 45
Starosta: Milan Kříž
Velitel: Vladimír Suda, Václav Korčík

S velkými obtížemi, za pobádání Zdeňka Koutka, třídního učitele z Pertoltic, byl Sbor dobrovolných hasičů v Petrovicích u Měčína koncem roku 1891 založen. Činnými členy byli: Vojtěch Mukenšnábl, Jan Rumburk - velitel, Josef Blumentrich - místovelitel, František Valenta, Jan Mašát, Josef Mukenšnábl, František Pytlík, Josef Anton, František Korčík a Václav Lepič. O schválení stanov bylo žádáno c. k. vys. místodržitelství pro Království české, svého vyřízení došly 2. února 1892. Hned bylo přistoupeno k jednání o zakoupení ruční stříkačky s firmou R. M. Smekal, Praha-Smíchov, a to v ceně 580 zlatých. Občané se však proti tomu postavili s pohrůžkou, že nepřipustí, aby tuto částku platila obec. Přesto byla stříkačka zakoupena a došla obci dne 5. června 1892, její vysvěcení proběhlo 22. července téhož roku v kapli Petrovic. Kmotrem byl dp. farář Fr. Michálek z Němčic a světícím kaplan Bošek. V té době byl sbor finančně odkázán jen sám na sebe a obětavost vlastních členů. Výtěžky z věnečků byla splácena částka za stříkačku i s úroky a to po dobu 12 roků, neboť obec nesměla finančně přispět. Za takových podmínek sbor živořil, ovšem stále tu byli nadšení lidé. Zlom nastal 9. května roku 1907, kdy požár zachvátil 15 čísel popisných, vesměs domkářů, který lokalizovalo 13 hasičských sborů. Tato živelná pohroma změnila názor občanů a sboru pak bylo pomáháno tak, jak si to za obětavost svých členů zasluhoval. První župní sjezd s okrskovým cvičením se konal v Petrovicích roku 1902 při oslavách desetiletého trvání sboru. Nová čtyřkolová motorová stříkačka dvouproudová byla zakoupena od firmy Smekal - Praha v roce 1930 za cenu 37 800 Kč. Její první úspěšné nasazení proběhlo 3. července 1930 při požáru v Radochovech. Zatěžkávací zkouškou byly následky průtrže mračen 3. července 1958, kdy se v rybníce na návsi prolomila stavidla a hrozilo protržení hráze. Obětavou prací členů sboru byly uchráněny životy i majetek občanů povodní ohrožených. Rok 1959 je významný - sbor přebírá novou stříkačku PPS 8.  V roce 1974 je od DIPO - Klatovy dodána stříkačka PPS 12. Sbor se stará o akceschopnost techniky, udržuje zbrojnici, členové se zapojují do akcí v obci. Jsou vlastně jedněmi z těch, kteří v obci zajišťují kultuní a společenské akce. Stavění máje je jejich výsadou. V současné době je sbor akceschopný, družstvo mužů připraveno jak na zásahy, tak na soutěže. Muži si velice dobře vedou v okrskových soutěžích, vyřazovací kolech, výbornými výsledky si zajistili postup do okresního kola. V roce 2008 se stali mistry Pošumavské hasičské ligy. V klubovně pak se mohou pochlubit mnoha poháry a cenami, které získali za skvělé výkony. U příležitosti 100. výročí založení sboru v roce 1982 byla vydána publikace. Toto výročí bylo řádně oslaveno, po celý den probíhal bohatý program.

Radkovice


Rok založení: 1906
Členská základna: 24
Starosta: Bc. David Kůs
Velitel: Miroslav Duchek, Václav Hora

O založení sboru se jednalo již v roce 1899, avšak k uskutečnění tohoto záměru došlo teprve v památné schůzi. Dne 14. května 1905 byla do hostince Františka Pechana svolána první valná hromada a první hasičský věneček byl pořádán 19. listopadu 1905. Slavnostní svěcení nové stříkačky se konalo až 22. července 1906 při hašení požáru panského dvora v Radkovicích. 26. prosince 1908 pořádal sbor první divadelní představení na vypůjčeném jevišti. Druhé divadelní představení bylo sehráno 12. dubna 1909 již na vlastním jevišti. 28. října 1928 uspořádal sbor slavnost 10 letého trvání Československé republiky, při které byla sehrána divadelní hra „Kde domov můj“. 19. prosince 1937 byla zakoupena nová stříkačka a stará předána nově zřízenému hasičskému sboru v osadě Osobovy. Tato stříkačka sloužila až do roku 1959, kdy byla nahrazena novou přívěsnou přenosnou motorovou stříkačkou PPS 8, přivezenou od OV ČSPO z Přeštic. 7. července 1975 oslavil sbor 70 let trvání. Ukázkových cvičení a soutěže se při této slavnostní příležitosti zúčastnilo 5 okolních sborů. V roce 2005 oslavil sbor 100 let trvání. V den oslav se konala okrsková soutěž, které se zúčastnily sbory z okolních obcí. Při této příležitosti byla předána ocenění a věcné dary dvěma nejstarším členům sboru, jmenovitě panu Františkovi Maršálkovi a Václavu Šimánkovi. Do okruhu akcí pořádaných sborem patří každoroční stavění máje, hasičský bál, májová pouťová zábava. Sbor se také pravidelně účastní okrskových cvičení. K roku 2008 má sbor 24 členů a těší se na další léta. Literatura: (1) Vladimír Tříska, Roman Tykal, Měčínsko z dějin regionu, TYPOS 1994

Třebýcina


Rok založení: 1943
Členská základna: 16
Starosta: Karel Bošek
Velitel: Josef Zábra

Založení Sboru dobrovolných hasičů v Třebýcince se datuje rokem 1944. Kdy tento sbor byl zakládán nadšenými členy, kteří chtěli mít v obci svoji hasičskou jednotku. Věděli, že tak budou mít jistotu jak uchránit majetek v případě požáru v případě živelních pohrom. Hasičský sbor v té době byl i nositelem veškerého kulturního žití, hasiči hráli divadla, pořádali plesy, věnečky. Z těchto kulturních akcí také získávali finanční prostředky na zakoupení jak techniky, tak stejnokrojů. Obec Třebýcinka je menší obec ale lidé zde žijí a chrání si svůj majetek, jsou velkým pomocníkem v obci, výborná spolupráce s obecním úřadem. Veškerá činnost také závisí na počtu členů ve sboru a na počtu obyvatel. V roce 1944 za podpory nadšenců, kteří stáli u zrodu tohoto malého sboru a založili základy hasičského sboru v této obci,postupně si pořídili techniku na zdolávání požárů, čelili živelným pohromám – vodě, vichřici… Za dobu svého trvání se sbor zúčastňuje okrskových soutěží, okrskových schůzí. V rámci obce zajišťuje pro občany kulturní a společenské akce. Každoročně je to stavění máje, údržba stávající techniky, úklid obce a ostatní potřebné věci pro chod obce. Vzhledem k tomu že stav členské základny je malý , zdá se že Sbor nevyvíjí takovou činnost jako v jiných sborech. Přes generační problém sbor přežívá, plní základní povinnosti členů placení členských příspěvků, podávání hlášení. Současní členové věří, že omlazením dojde k opětovnému rozkvětu činnosti Sboru dobrovolných hasičů v Třebýcince. Věří,že nová generace opět naváže na tradice a účel hasičského sboru, který byl v roce 1944 založen a jistě nedopustí, aby tento sbor zanikl.. I nadále budou naplňovat heslo hasičů „Bližnímu ku pomoci vlasti ku prospěchu a sobě pro radost“ Pro všechny členy je zavazující i to,že sbor přežil 65 let trvání,vystřídali se zde generace rodin hasičů, obětaví velitelé,zodpovědní starostové ,kteří hasičské povinnosti plnili v každé době.

Naprosto identický text s jinými sbory!!!



Další články

Vše kolem sborů okresu Klatovy

    Skupiny článků